info@dinamikspor.net   0(546)5702223  

BİLEK GÜREŞİ


Masaya Bileğini Önce Koyan Siz Olun

Kolu Rakipten Önce Yerleştirmenin Avantajları

Kolunuzu önce yerleştirmeniz size pozisyon avantajı sağlar. Kolunuzu kendinize yakın tutarak rakibinizin eliyle omzu arasındaki mesafenin açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bileğinizi de kendinize doğru bükerek rakibinizin baş parmağını daha iyi kavrama şansı yakalarsınız. Profesyonel sporculara karşı bunları yapmanız çok zordur. Ancak bilek güreşinde yenmek istediğiniz kişi bir amatörse bu söylediklerim kulağınıza küpe olmalı.

Omuz İle El arasındaki Mesafeyi Kısa Tutun

Yenmeye yaklaşan veya biraz üstünlük kuran sporcuların en çok düştükleri yanlış dirsek açısını büyüterek daha iyi çekme yapmaya çalışırken dirsek açısını kontrolsüz artırmalarıdır. El omuzdan uzaklaştıkça pazının uyguladığı moment düşer ve yenebileceğiniz birine karşı kaybedebilirsiniz. Bu hatayı yenilme esnasında yapanlar da çoktur. Sanki omzunu ileri çekince eli de kendiliğinden gelecekmiş gibi kontrolsüz ataklar yaparlar. Bu da sadece yenilmelerini hızlandırır. Elbette omzu ileri çekerek atak yapılmalıdır ancak kontrolü kaybetmemek gerekir.

Kolunuz Kırılabilir!

Omzunuz müsabaka boyunca elinizin hizasından birazcık geride olmalıdır. Yeniyor olsanız da yeniliyor olsanız da durum böyledir. Böylece pazınızı bileğinizin arkasında destek olarak da kullanabilirsiniz.  Omzun hizası sizi sakatlıklardan da korur. Omzunuz elinizi geçtiğinde risk altında olursunuz. Rakibiniz karşılayamayacağınız bir atağa kalkarsa kolunuz kırılabilir. Bu pek nadir gerçekleşen bir durumsa da sonuçları çok ağırdır. Rakibiniz size göre çok güçlüyse bu kuralı sakın ha sakın ihmal etmeyin.

Bazen Sabır İşidir

Bilek güreşi bazen sabır işidir. Maçınız başa baş gidiyorsa güç toplamadan hamle yapmayın. Yeniliyor gibi görünseniz de kolunuzu avantajlı şekilde tutup rakibinizin gücünü bitirmesini beklerseniz iyi bir atak fırsatı yakalayabilirsiniz. Rakibinizi yorduğunuz anda adeta kalp atışlarının ritmiyle sarsıp bırakarak rakibinizin dengesini bozup öncelikle pozisyon avantajı elde etmeyi hedeflersiniz. Yeterince iyiyseniz sabırla da kazanabilirsiniz. Öyle ki bunun bir örneğini Türkiye şampiyonasında gördüm. +120 kiloda yarışan tümüyle üçgen vücutlu bir sporcunun maçlarını unutamıyorum. Rakiplerine hiç şans tanımadan geçtiği 3-4 maçın ardından futbol topu kadar olan pazısına rağmen bir maçta fena şekilde alta düştü. Rakibi artık kazanacağına neredeyse emindi.  Ama o, önce bekleyip güç topladı ve ardından çekip bıraka bıraka rakibinin dengesini bozdu. Bu maçı kazanırken öyle zorlanıyordu ki haykırışları tribünleri inletmişti. Ama bu maçı gücüyle değil sabrıyla kazanmıştı.