info@dinamikspor.net   0(546)5702223  

SPINNING


Nedir?

“Spinning”, (belli olacağı üzere) “spinning” bisikleti adı verilen, özel tasarlanmış sabit bir bisikletle yapılan aerobik bir egzersizdir. Pedal çevirdikçe, sizi motive eden bir müzik çalar ve çalıştırıcı, bisiklete dışarıda bindiğinizi gözünüzde canlandırmanızı sağlayacak şekilde konuşur: “Şimdi yüksek bir tepeye çıkıyorsunuz ve henüz doruğunu göremiyorsunuz”… Ders sırasında hızınızı sürekli değiştirirsiniz. Bazen çevirebildiğiniz kadar hızlı, bazen de yavaş. Bu, kendi içinize bakmanıza ve vücudunuzla çalıştığınız kadar zihninizle de çalışmanıza yardımcı olur.

Neden seviyoruz?

“Spinning” ciddi miktarda kalori yakar (45 dakikada 450 kalori kadar) ve kalbinizin hızlı kan pompalamasını sağlayacak harika bir aerobik egzersizdir. Ayrıca üst bacaklarınızın ön ve dışta kalan kısımlarını benzersiz bir şekilde sıkılaştırır. Tek bir temel hareketle sürekli aynı yerde kaldığınız için, fazla koordinasyon gerektirmez ve vücudunuzun aldığı şekle odaklanmanız, diğer tüm aerobik egzersizlerden daha kolaydır. Çalıştırıcının direktiflerini takip etseniz de, söz konusu hızınız olduğunda, kontrol sizdedir. Fitness seviyeniz ne olursa olsun, hızınızı ayarlayarak “spinning” dersini tamamlayabilirsiniz.

Kötü yanları
“Spinning”, bacak kaslarınızın tamamını eşit olarak çalıştırmaz. Bu nedenle diğer kaslarınızı çalıştıracak başka egzersizler de yapmalısınız, yoksa kaslar dengesizce gelişebilir. Her gün yapmak da pek iyi gelmeyebilir. Bu sporun has takipçileri genellikle fazla kullanmaya bağlı diz, kalça ve sırtın alt bölgesinde görülen sakatlıklara dikkat etmelidir. Eğer temel egzersiz olarak “spinning”i seçtiyseniz, üst bacağınızın arkasında kalan kasları, poponuzu ve kasıklarınızı çalıştıran direnç egzersizlerini de yapmanızı öneririz.

Gerekli aletler
Bisiklet dışında, rahat ve güvenli bir şekilde bu sporu yapabilmek için şunlara ihtiyacınız var:

  • Sert tabanlı ve iyi hava alan bir ayakkabı (Yumuşak tabanlı olan koşu ve aerobik ayakkabıları, dersin sonunda ayaklarınızın hissizleşmesine sebep olabilir.)
  • İki havlu, biri terinizi silmek, öbürü de tutma yerlerini silmek için. Böylece elleriniz kaymaz.
  • Bir şişe su, çünkü kesinlikle terleyeceksiniz. Çoğu “spinning” bisikletlerinde su şişesi koyma yeri vardır. Böylece H2o’nuz kolayca uzanabileceğiniz bir yerde durur.

Bilir kişiden bilgiler: Selenin yanlış ayarlanması da incinmelere sebep olabilir. Selenizin yüksekliğini, pedala tam bastığınızda diziniz hafifçe kırık olacak şekilde ayarlayın. Gidonları da seleyle aynı hizaya getirin. İleri doğru eğilip ekkerinizi gidona koyduğunuzda, dirsekleriniz hafifçe kırık konuma gelmelidir.

Püf noktası: İlk dersinize beş dakika erken gelin ki, çalıştırıcı sorularınızı yanıtlayabilsin ve sele ayarlarınızı yapsın. Geçirdiğiniz sakatlıkları söyleyin ki, hareketlerin bazılarını size göre uyarlayabilsin. Derste vites ya da genel teknikle ilgili bir sorun yaşarsanız, bunu çalıştırıcıya mutlaka söyleyin. Eğer ders ileri seviyedeyse, daha yavaş sürüp vitesi düşürün.